Maske Kullanımı ve Temizlenmesi

Covid-19 salgını ile birlikte önemli bir tedbir olarak karşımıza çıkan maske kullanımı artık ülkemizde ve tüm dünyada kullanılıyor. İnsanların kalabalık ortamlarda, pazarlar, toplu taşıma araçları ve market gibi yerlerde takılmasını ülkemiz gibi dünyada birçok devlet zorunlu hale getirdi. Hem kendimizi korumak hem de hem de çevremizdekilere bulaşmasını önlemek adına maske takmayı ihmal etmememiz gerekiyor. Hepimizin merak ettiği, en doğru şekilde maske nasıl takılır? Bu yazımızda sizlere gerek maskelerin dezenfekte edilmesi gerekse maske nasıl kullanılır konusundan bahsedeceğiz ve maske kullanımının önemini bir kez daha hatırlatacağız.

Maske Nasıl Kullanılır?

Pandemi döneminde hayatımızın bir rutinine dönüşen maske takma eylemi doğru bir şekilde yapılmadığı takdirde, hastalıktan korunmamız açısından bir fayda sağlamıyor. Biz de sizler için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın maske nasıl takılır sorusu için verdiği önerileri sizlerle paylaşıyoruz. 

İlk olarak maske takmadan önce mutlaka el temizliğini atlamamalıyız. Ellerimizi en az 20 saniye su ve sabun ile yıkamalıyız. Eğer su ve sabun yoksa ellerimizi 20-30 saniye alkol içerikli el antiseptiği ile ovalayarak temizlemeliyiz. Daha sonra maskeyi, katlı kısmı dış tarafta kalacak şekilde, üst tarafındaki metal şeritte burun köprüsünün üzerine gelecek şekilde takmalıyız. Sonra bu metal şeridi burun köprüsünün üzerine hafifçe bastırarak yerleştirin ve maskenin burun, ağız ve çeneyi tamamen kapadığından ve kenarlardan hava geçirmediğinden emin olun. Maske lastiklerini kulak kepçesinden geçirerek takabilirsiniz eğer maskeniz lastikli değil de ipli ise alt kenarlardaki ipleri ensenizden bağlayabilirsiniz.

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın tıbbi maske nasıl takılır kılavuzuna göre, maskeyi asla çenenizin altına veya başınızın üzerine yerleştirerek kullanmayın. Maskenin burun, ağız ve çeneyi içine alan, yoğun kirlenmesinin gerçekleştiği ön kısmına hiçbir zaman dokunmadan kullanmanız tavsiye ediliyor. Eğer yanlışlıkla dokunma durumunda ellerin en az 20 saniye su ve sabun ile yıkanması ya da alkol içerikli el antiseptiği ile ovalanması gerekiyor.

Uzmanlar maskenin kullanımı sırasında kirlenme, nemlenme ve yırtılma söz konusu olduğunda mutlaka yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini söylüyor ve tıbbi maskelerin kesinlikle ortak kullanılmaması gerektiğini önemle belirtiyorlar. Kullanılmış tıbbi maskelerin kirlenmedikleri düşünülse de asla tekrar kullanılmamaları gerekiyor.

Maske Nasıl Temizlenir?

Aslında birçoğumuz için maske nasıl takılır sorusu kadar maske temizliği de merak edilen bir konu. Çünkü tıbbi maske kullanımı söz konusu olduğunda ve her sefer tek kullanımlık maske takılmayacağında maskenizi her dışarı çıkmanızın ardından doğru bir şekilde dezenfekte etmeniz sağlıklı olacaktır.

Uzmanlara göre tıbbi maskeleri dezenfekte etmenin birkaç farklı metodu var:

– Maskeyi fırında 30 dakika boyunca 70 derecede ısıtın.

– Maskeyi 30 dakika boyunca ultraviyole ışığına maruz bırakın.

– Maskeyi %75 etil alkole batırın ve kurutun.

– Maskeyi sıvı ya da buhar formunda hidrojen peroksit ile temizleyin.

– Maskeyi kaynar suda sıcak buharla temizleyin.

– Maskeyi mikrodalgada ısıtın.

– Maskeyi sabunlu su ile iyice yıkayın.

N95 maske modelleri için ise durum biraz daha farklı. N95 maskeleri alkol ve çamaşır suyu ile dezenfekte etmemeniz konusunda uyaran uzmanlar, bu içeriklerin maskelerde bulunan mikroelyaflardaki statik yükü kaldırdığını ve filtrasyonun verimini azalttığını belirtiyor. Mikrodalgada ısıtma yöntemi de N95 maskeleri eriterek işe yaramaz hale getirebilir. En uygunu 30 dakika boyunca 70 derece fırında ısıtmak veya 10 dakika boyunca kaynar suyun sıcak su buharında dezenfekte etmek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir