Güneş Kremini Neden Her Mevsim Kullanmalıyız?

Hepimiz güneşin içimizi ısıtmasını, sarı ışınlarıyla her yeri aydınlatıp bize enerji vermesini çok seviyoruz. Hatta %90’ını güneş ışınları aracılığıyla aldığımız D vitamini, depresyonu önlemede, kemikleri güçlendirmede ve tansiyonu düzenlemede büyük bir rol oynuyor. Fakat bu iyi tarafının yanında güneş ışınlarına fazla maruz kalmak da cildimize zarar vermeye başlıyor.

Zamanla incelen ozon tabakası güneş ışınlarının her geçen gün dünyaya daha güçlü ulaşmasına yol açıyor. Uzun vadede tüm canlıların sağlığını tehdit eden bu durum cildimize zarar veriyor ve sağlık sorunlarına açıyor. Havanın kapalı olduğu bir kış gününde bile yaz mevsimine oranla bu zararlar sadece %20-30 oranında azalıyor. 

Uzmanlar, güneş kremi olmadan güneşe maruz kalmanın cildin daha hızlı yaşlanmasına, kırışıklıkların artmasına, hiperpigmentasyona yol açtığını söylüyor. Ayrıca bu güneş ışınlarının verdiği zararlar, cilt kanserinin de ana risk faktörü olarak kabul ediliyor. 

Peki, güneş kremi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Sizin için aşağıdaki maddelerde derledik;

1- Güneş kremi satın alırken SPF ibaresinin yanında UVA ve UVB korumalarının da özellikle yer alması gerekiyor.

2- Hassas, kuru veya açık renk cilt tipine sahip olanlar daha yoğun nem verme özelliğine sahip olan krem formunda ürünler kullanmalı. 

Yağlı ve normal cilt tipine sahip olanlar daha hafif formüllü jel formunda ürünleri kullanabilir. 

Sivilceli ve akneye yatkın cilt tipine sahip olanlar ise yine jel formunda ürünleri kullanabilir, ama buna ek olarak daha yüksek koruma tercih etmeliler.

3-Güneş ürünleri güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürülmeli, gün boyunca 3 saatte bir tekrarlanmalıdır. Az sürülmemeli; bol miktarda ve sürdüğümüz alanı kaplayacak şekilde sürmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir