Evde Spor

Spor yapmayı seviyor ama spor salonuna gitmek zor geliyorsa, bu yazımız evde spor yapmak için güzel bir başlangıç olacak. Şehrin trafiğine vakit harcayarak spor salonlarına gitmek zaman kaybı olarak görülebilir. Bu zaman kaybını evinizde spor yaparak değerlendirebilirsiniz. Evde kendinize yetecek kadar bir spor salonu kurmak isterseniz, tavsiyelerimize göz atın.

Spor alanınız ve spor aletlerinizi evin farklı alanlarına dağıtarak motivasyonunuzu düşürebilirsiniz. Bu nedenle tek bir alana spor aletlerinizi koyarak disiplininizi arttırarak, motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Özellikle spor aletlerinizi koyabileceğiniz zemini özenle seçmelisiniz. Eğer yumuşak ve kalın halı tercih ederseniz kaygan bir zeminde olmamasına dikkat edin. Kaymayan, ses ve darbeye dayanıklı bir zemin seçmeye çalışın. Seçtiğiniz alanın duvarlarına spor temalı posterler asabilirsiniz yada boy aynası koyabilirsiniz, bu da sizin motivasyonunuzu arttıracaktır.

Evde spor malzemesi olarak öncelikle en azından bir adet kardiyo aletine ihtiyacınız olacaktır. Koşu bandı ya da kondisyon bisikleti gibi spor aletlerini tercih edebilirsiniz. Bunun yanında mekik sehpası da kardiyo aleti olarak iş görecektir. Seçtiğiniz spor aletleri arasında mutlaka bencn bulunmalı. Bench üzerinde halter ve ağırlık çalışmaları, mekik gibi evde spor hareketlerini uygulayabilirsiniz. 

Vücut ağırlığıyla yapılan çalışmalar ya da esneme, yoga, pilates gibi egzersizler için mutlaka orta kalınlıkta bir mat bulundurmalısınız. Matla birlikte, direnç lastiği , pilates topu gibi egzersize göre malzemeleri de bulundurmanız evde spor yapma için hem alan açısından hem de kullanım açısından verimli olacaktır. Tavana da asabileceğiniz barfiks demiri ile barfiks ve farklı esneme hareketleri yapabilmeniz ve yer kazanabilmeniz mümkün.

Sağlıklı yaşamı hayatınıza entegre ederken spor salonlarına ihtiyacınız yok, evinizde de uygun aletlerle spora başlayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir