En Etkili Bitki Çayları

Tüm dünyayı sarsan ve korkuya yol açan koronavirüsle mücadele için alınan önlemlerin en önemlisi kuşkusuz bağışıklık sistemimizi güçlendirmek. Sadece bu dönemde değil her zaman bağışıklık sistemimize dikkat ederek güçlü tutmalıyız. Bağışıklık sistemimizi birçok gıda ve vitaminle güçlendirebiliriz. Bunların en önemlileri arasında bitki çaylarını sayabiliriz. Bazı bitkiler çağlar öncesinden günümüze kadar şifalı bitkiler olarak gelmiş ve bir çok sağlık problemini önlemek ve iyileştirmek için kullanılmıştır.

Rezene Çayı

 En etkili antiviral bitki çayları arasında yer alan rezene çayıdır. Şifalı bir bitki olan rezene, B kompleks ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bu güçlü bitkinin etkisini arttırmak için içine bir miktar kimyon ekleyebilirsiniz. Kimyonlu rezene çayı viral enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Rezene çayının faydaları arasında kasları yumuşatma, spazmlara iyi gelme, mide gazı ve şişkinliği azaltma gibi özellikleri de vardır. Rezene çayı ayrıca uykusuzluk sorununuzu da çözecektir. 

Ada Çayı

Listemizin ikinci sırasında ada çayı yer almaktadır. Medikal bitkiler arasında yer alan adaçayı ve ada çayı çeşitleri tarih boyunca pek çok hastalığın şifası olmuştur. Adaçayı yetiştiriciliği tarih boyunca her toplumda ilgi görmüştür. Bileşimindeki A, B6, C ve K vitaminleri ile niasin, piridoksin, tiamin gibi maddeler sayesinde ada çayı, virüslere karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Ada çayı çiçeği, tıbbi adaçayı ve ada çayı yaprağı nesiler boyunca pek çok tıbbi incelemeye konu olmuştur. Antiviral özelliğinin yanı sıra ada çayının özellikleri arasında strese iyi gelme, tansiyonu ve ateşi düşürme, terlemeyi azaltma gibi özellikleri de barındırmaktadır. 

Biberiye Çayı

Listemizde yer alan biberiye çayı bileşimindeki yüksek miktarda C, D, E ve K vitaminleri ile demir kalsiyum ve fosfor gibi faydalı mineralleri barındıran biberiye, bağışıklık sistemi için çok faydalıdır. Biberiyenin faydaları arasında vücuttaki iltihapları iyileştirme ve hazımsızlığa iyi gelme gibi etkiler mevcuttur. Taze biberiye çayı kilo verme ve formda kalmaya da yardımcı olmaktadır. Koronavirüsle mücadele için vücut direncimizi arttırmak amacıyla ister çay olarak, isterseniz de örneğin domates sosu içerisinde yemekleriniz için de  kullanabilirsiniz. 

Nane Çayı

En etkili antiviral listemizde yer alan bir diğer bitki çayı nane çayıdır. Ülkemizde sıkça tüketilen ve çok sevilen bir çok yemek ve salatada da kullanılan nane bol miktarda A ve C vitami içermektedir. Koronavirüsle mücadele için naneyi ister kuru nane çayı olarak isterseniz de taze nane çayı şeklinde tüketebilirsiniz. Fakat  diğer bitki çaylarında olduğu gibi nane çayını da kaynatarak değil demleyerek yapmanız daha iyi olacaktır. Tıbbi nane çayı antiviral bir bitki çayı olduğu gibi etkisini arttırmak için kekikten de faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir