Diyet Motivasyonu

Söz konusu diyet olunca herkesin bir tavsiyede bulunduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Limonlu, tarçınlı sular, salatalar, meyveler derken herkes diyete başlamanız için birşeyler söylüyor. Fakat kendi içimizdeki motivasyonu tamamlayamayacağımız noktada, pazartesi başlanan diyetlerimiz çarşamba günü son buluyor. Bu yazımız hem motivasyonunuzu arttıracak hemde pazartesileri beklemeden hemen diyete başlamanızı sağlayacak.

1.Hedef Belirle

Hepimiz jet hızında fit ve sağlıklı olmak isteriz. Bu isteğimiz doğrultusunda izlenilen yanlış yol enerjimizi tamamen düşüren diyet listerine başvurmak. Kısa süreçte sonuç alabilme isteği, bizi yanlış listelere yönlendiriyor. Bu kısa süreçlerde yüksek hedefler koymak yerine daha uzun vade de motivasyonumuzu koruyarak, daha sağlıklı listelerle diyete devam etmeliyiz. Hedeflerimizi günlük, haftalık ve aylık olarak daha planlı şekilde düzenleyerek motivasyonumuzu daha uzun vade de koruyabiliriz.

2.Sabırlı Ol

Diyet programlarındaki en etkili motivasyon ilk olarak verilen kilolar olarak görülür. Ancak zaman ilerledikçe kilo kaybetme süreci biraz daha yavaşlayabilir ve hızınız düşebilir. Bu noktada motivasyon bozukluğu yaşamak yerine sabırlı olup geriye dönük başarımızla motivasyonumuzu güçlendirerek yolumuza devam etmek gerekir. 3.Kendini Ödüllendir

Yeni beslenme sürecine uyum sağlamak bazen oldukça zordur. Başlangıçtaki motivasyonumuzun devamlılığını bazen sağlayamayabiliriz. Bu dönemlerde kendimize vereceğimiz küçük ödüller devam etmemiz için pozitif etki sağlayacaktır. Kendinizi iyi hissetmek için koyacağınız küçük hedefler sizi daha çok motive edecek ve daha uzun bir dönemde diyet yapmanızı sağlayacaktır.

4.Yaşam Tarzın Haline Getir

Bazıları için kilo verme dönemi, kilo koruma döneminden daha kolay geçer. Sağlıklı beslenme programları sadece hedeflediğiniz kiloya gelene kadar uygulayıp, daha sonra bırakmanız gereken bir program değildir. Bu nedenle devamlılık sağlayabilmek ve ideal kilonuzu korumak için bu beslenme şekillerini hayatınıza entegre etmelisiniz. Unutmayın düzen ve sabır diyetin temel taşlarındandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir