Cilt Bakımı


Cildinizi temizlemek, sabah ve gece yatmadan önce temizlik ritüelinizin ilk adımı olabilir, ancak cildiniz hassas ise bu temizlik sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Cildiniz kimyasallar tarafından kolayca tahriş ve ya kızarıklığa eğilimli ise bu kimyasallardan uzak durmak ve daha nazik temizlik ürünlerini tercih etmelisiniz. 

Hassas ciltler güzellik ürünlerinde belirli bileşenlere sıklıkla tepki verebilirken, çevresel faktörler, stres seviyeleri, yaşam tarzı ve diyet gibi etkenlerde cildinizde etki yaratabilir. Bu nedenle cildimizi sık sık temizleyerek kimyasallara karşı korumalıyız. 

Sabah uyandığımızda temizleme ürünü ile cildimizi temizlemeliyiz. Böylece hem cildinizi güne hazırlamış olursunuz hem de temiz bir cilde yapılan makyajın farkını hissetmiş olursunuz.

Özellikle suyu kireçli şehirlerde yaşayanlar için tonik kullanımı da şarttır. Tonik hem gözeneklerinizi sıkılaştıracak hem de parlamasına yardımcı olacaktır. 

Yaşınız kaç olursa olsun göz çevresi kremleri unutulmamalıdır. Yaşınıza yönelik nemlendiricileri sabah ve akşam düzenli olarak kullanmalısınız. Unutmayın ki düzen bu işin en önemli parçalarındandır.

Cildinizin ihtiyacına yönelik serum ve bakım yağı seçmelisiniz. Sabahları serumu kullanmak gün içinde ciltte gerginlik ve kuruluk hissetmesine engel olacaktır. Yatmadan önce ise, leke açmaya yardımcı olan, gün ışığı ile temas etmemesi gereken serumları tercih edebilirsiniz. Gece uyguladığınız cilt bakımının etkisini hızlı bir şekilde sabah görebilirsiniz.

Eğer kuru bir cilde sahipseniz, nemlendiriciler hayat kurtarıcı olacaktır. Susuzluk çeken cildin, en iyi şekilde doyurulması cilt tipinize göre uygulayacağınız nemlendiricilerle mümkündür. Serumları uyguladıktan sonra emilmesini bekleyip üzerine nemlendirici sürebilirsiniz. Bu cildinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

En önemli kısımlardan olan güneş koruması, yaz aylarında olduğu kadan kış aylarında da önemlidir. Yazın ve kışın farklı açılarla gelen güneş ışınlarına karşı cildimizi korumamız gerekir. Aksi takdirde lekelere neden olur. Cilt tipinize göre alacağınız koruyucu kremleri yaz ve kış aylarında kullanabilirisiniz.

Tüm bu korumaların faydasını görmek hepimiz isteriz. Bunun için en temel bilgi cilt tipimizi en iyi şekilde analiz etmektir. Cilt tipinizi analiz ettikten sonra doğru ürünlerle cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir