Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Son zamanlarda iyice önemi artan bağışıklık sistemi; vücudun belirli mikroorganizmalara karşı güçlü bir kendini koruma sistemidir. Sağlıklı yaşam için büyük bir önem taşıyan bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenmemize ve bunun yanında spor yapmaya özen göstermelisiniz. Özellikle bol miktarda su tüketmek ve bazı temel besinleri tüketerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Eğer sık sık hasta oluyor ve kendinizi halsiz hissediyorsanız bağışıklık sisteminiz çok güçlü olmayabilir. Bu yazımızda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz için birkaç ipucu vererek size yardımcı olmaya çalışacağız.

İlk olarak papatya çayından başlayabiliriz. Papatya çayı stresinizi ve yorgunluğunuzu azaltarak rahat bir uyku uyuyabilmenizi kolaylaştıracaktır. Vücudunuzdaki zararlı bakterilerle savaşabilen papatya çayı bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Saymakla bitmeyen faydası bulunun papatya çayının bir diğer özelliği ise kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. Üstelik içerisinde bulunan apigenin maddesi kanserli hücrelerle de savaşmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer çay ise zencefil-limon çayı. C vitamini deposu olan zencefil-limon çayı aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağı. Kaynamış bir fincan sıcak su üzerine biraz taze zencefil rendeleyerek ve birkaç damla limon ekleyerek kendi çayınızı yapabilirsiniz. Hem bağışıklık sisteminizi güçlendiren hem de enerji kaynağı olan zencefil-limon çayını mutlaka  tüketmelisiniz.

Mevsiminde bulduğunuz sebzeler ile hazırlanmış sıcak bir çorba bağışıklık sisteminiz üzerinde yüksek bir etkiye sahip. Hem yüksek sıvı oranının olması hem de aynı anda farklı sebzelerden faydalanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle sebze çorbalarını sofralarınızdan eksik etmeyerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine destek olabilirsiniz.

Sebze ve meyvelerin yanında protein almayı da ihmal etmemeliyiz. Proteinler  bağışıklık sistemimiz için vazgeçilmezdir. Öğünlerinizde organik ve bitki bazlı proteinler (baklagiller, kabuklu yemişler vb. ) tüketmelisiniz. En yüksek bitkisel protein almak için kinoa, GDO’suz soyadan ve tofudan faydalanabilirsiniz. 

Bağışıklık sisteminizi insan vücudunu koruyan, görünmez bir zırh gibi düşünebilirsiniz. Sağlıklı yaşayabilmek için en temel şey olan bağışıklık sistemi, bizim görmediğimiz zararlı virüs ve bakterilerle savaşarak onları yok edecektir. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi göz ardı etmeden, faydalı besin ve içecekleri tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir